Strona wspierająca kształcenie
z Historii Sztuki i Wiedzy o Kulturze
w Zespole Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego
w Warszawie

Nauka

Poniżej znajdują się wybrane kierunki sztuki nowoczesnej. Materiał jest zgodny z programem kształcenia z przedmiotu Wiedza o Kulturze. Nie wszystkie omówione pracę są wymagane na maturze z Historii Sztuki.

Materiały znajdujące się w tym dziale są opracowanymi fragmentami konspektów lekcji, które przygotowywałem w ramach prowadzenia zajęć z Wiedzy o Kulturze. Teksty składają się zazwyczaj z wprowadzenia i omówienia przykładów prac artystycznych. Przy opracowywaniu materiału bazowałem na lekturach, które - dla zainteresowanych - podałem po prawej stronie. Nie wszystkie informacje, które przekazywałem na lekcjach zostały tu wypisane. Konspekty służyły mi jako pomoc przy przygotowywaniu i prowadzeniu lekcji. Ich nieodłączną częścią były prezentacje wizualne. Do każdej z prac, którą omawiam dołączam nazwisko autora, tytuł pracy i datę powstania, dzięki czemu łatwo jest je wyszukać w Internecie. W samych tekstach reprodukcji prac nie zamieściłem ze względu na możliwe istnienie autorskich praw majątkowych do wykonanych zdjęć obrazów.

Literatura

  • Kierunki i tendencje sztuki nowoczesnej, zebrali Tony Richardson i Nikos Stangos, tłumaczenie Halina Andrzejewska, wyd. Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1980.
  • Sztuka Świata t. IX, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1996.
  • Techniki wielkich mistrzów malarstwa, David Anfam, Mary Beal, Edwin Bowes, Tłumaczenie: Bożena Mierzejewska, Dorota Stefańska-Szewczuk, Monika Dolińska, Wydawnictwo Arkady, 1999.
  • Kubizm, Mieczysław Porębski, wyd. Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1980.
  • Surrealizm, Krystyna Janicka, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1985.

Sprawdź swoją wiedzę

Fowizm, Ekspresjonizm, Kubizm

Futuryzm, Dadaizm, Surrealizm

O autorze

Michał Kargol – student III r. historii sztuki ze specjalnością kultura miejsca na Wydziale Zarządzania Kuturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

O stronie

Strona internetowa jest aneksem plastycznym do pracy licencjackiej pt. „Rozwijanie zdolności twórczego myślenia w szkole ponadgimnazjalnej w ramach kształcenia z przedmiotów artystycznych”. Promotorem pracy jest dr Ewa Muszyńska. Aneks powstał w Pracowni Struktur Mentalnych (mgr Kuba Maria Mazurkiewicz i mgr Łukasz Izert).

Projekt i wykonanie: Michał Kargol. 2017.